Polskie > Co będzie najważniejsze dla wyborców w Eurowyborach?
11 Feb 2019

Co będzie najważniejsze dla wyborców w Eurowyborach?

Co będzie najważniejsze dla wyborców w Eurowyborach?

Od 1973 r. instytucje europejskie, dwa razy w roku, zlecają we wszystkich państwach członkowskich Unii badania opinii publicznej tzw. Eurobarometr.  Celem sondażu jest analiza wielu aktualnych kwestii dotyczących Unii Europejskiej. W szczególności zaś postaw i opinii europejskich obywateli na temat Unii Europejskiej i jej instytucji.

Bada się postrzeganie UE, a także oczekiwania wobec niej w rozwiązywaniu najbardziej palących i aktualnych kwestii, z którymi się zmaga. Dane pokazują także tendencje oraz kierunki rozwoju opinii publicznej w kwestiach dotyczących spraw europejskich, zarówno na poziomie państw członkowskich, jak i w wymiarze społeczno-demograficznym. 

Dotyczą one m.in. wyzwań, którym Europa musi stawić czoła jak np. migracje, bezpieczeństwo żywnościowe, wyzwania dla demokracji i praw człowieka, terroryzm. Czy Europejczycy mają takie same oczekiwania? Czy spodziewają się tego samego po nadchodzących, majowych wyborach?

To właśnie było przedmiotem ostatniego badania Eurobarometru zleconego przez Parlament w kwietniu 2018 r. i przeprowadzonego na 27.601 obywatelach 28 państw członkowskich. W sondażu wyłoniło się sześć głównych tematów, najczęściej poruszanych przez obywateli UE. Tematy te są postrzegane jako wrażliwe i nadrzędne i według respondentów powinny stanowić rdzeń kampanii wyborczej w 2019 roku.

Jakimi kwestiami, według jej obywateli, powinna zająć się Unia? Oto kilka przykładów:

  1. Włochów niepokoją kwestie migracji (66%), podczas gdy dla 81% sąsiadujących z nimi Greków palącą jest sprawa zatrudnienia.

  2. Dla Francuzów istotną kwestią są zamachy terrorystyczne (60%). Nie jest to zaskoczeniem, gdyż Francja w ostatnich latach była częstym celem ataków.

  3. Mieszkańcy północy najbardziej martwią się o środowisko. W Holandii, Szwecji, Danii i Finlandii mieszkańcy (we wszystkich krajach powyżej 50%) wskazali, że ochrona środowiska i zmiany klimatyczne są najbardziej palącym problemem, którym powinien zająć się Parlament. W tych krajach temperatury na przestrzeni ostatnich lat rosną w bezprecedensowym tempie.

Zobacz całe badanie i to jak do poszczególnych zagadnień odnosili się mieszkańcy krajów Unii.
                                                  
A Ty? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Rozwiąż nasz Quiz i sprawdź, które z europejskich grup mogłyby reprezentować Ciebie.