Polskie > Wartości, technologia, demokracja. Dzień Europejski w Collegium Civitas
04 Apr 2019

Wartości, technologia, demokracja. Dzień Europejski w Collegium Civitas

Wartości, technologia, demokracja. Dzień Europejski w Collegium Civitas

Jakiej Unii chcemy? Jakie wartości we Wspólnocie Europejskiej są dla nas ważne? Czy Unia jest nam w ogóle potrzebna? Collegium Civitas zaprasza do rozmowy o przyszłości Unii, nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz o tym jak angażować wyborców.

Dzień Europejski w Collegium Civitas odbędzie się 9 kwietnia 2019 r. i będzie całodniowym, otwartym wydarzeniem. Na uczestników czekają m.in. warsztaty, panel ekspercki oraz spotkanie z organizacjami pozarządowymi, które przyglądają się działaniom władzy i animują oddolne proeuropejskie i prodemokratyczne inicjatywy. 

– W maju wybierzemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Chcielibyśmy zapytać ekspertów oraz europarlamentarzystów o wyzwania przed jakimi staje Unia. Głos oddamy również organizacjom pozarządowym, które opowiedzą o swojej roli w przedwyborczej, i nie tylko, rzeczywistości – mówi Katarzyna Iwińska, prorektor ds. badań naukowych w Collegium Civitas. 

Do rozmowy zostali zaproszeni socjolożka prof. Lena Kolarska-Bobińska, europoseł Michał Boni, specjalista do spraw integracji europejskiej oraz historii Europy prof. Marek Cichocki oraz poseł w Parlamencie francuskim Assemblée nationale, przewodniczący grupy przyjaźni polsko-francuskiej Frédéric Petit. Odpowiedzą na pytania w jakim kierunku zmierza wspólnota, czego możemy spodziewać się po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego i czy mamy na Unię jakiś wpływ. 

Głos zabiorą również przedstawiciele i przedstawicielki różnych inicjatyw, które przyglądają się działaniom władzy i animują oddolne proeuropejskie i prodemokratyczne inicjatywy. 
Ze swojej perspektywy opowiedzą w jaki sposób można wpływać na działania władz, a także co zachęca do aktywności obywatelskiej. Odpowiedzą na pytania uczestników i pokażą działania, w które są zaangażowani. Udział wezmą: Fundacja im. Stefana Batorego, Stowarzyszenie 61, Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego, Collegium Civitas oraz brukselska organizacja European Citizens Action Service. Fundacja Schumana poprowadzi natomiast warsztaty na temat fake news. 

Dzień Europejski w Collegium Civitas objęła swoim patronatem Rzeczpospolita. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu YouVote EU, realizowanego we współpracy z europejskimi organizacjami pozarządowymi. Celem jest popularyzowanie wielojęzycznej platformy cyfrowej, zaprojektowanej jako narzędzie komunikacji między kandydatami w wyborach europejskich w 2019 roku i ich wyborcami. Platforma ma m.in. w przyjazny sposób upowszechniać wiedzę o działaniach Parlamentu Europejskiego i tym samym zachęcać do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach. Platformę można znaleźć pod adresem: www.yourvotematters.eu.
Spotkania i warsztaty są otwarte. Obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja. Pierwsze spotkania odbędą się już o godzinie 13.15. Całe wydarzenie potrwa do 19.00.

Wydarzenie objęły patronatem Rzeczpospolita i Radio TOK FM.

Zarejestruj się: http://bit.ly/Formularz_Dzien_europejski