Polskie > Wybory to czas kiedy liczy się każdy głos!
12 Jul 2018

Wybory to czas kiedy liczy się każdy głos!

Wybory to czas kiedy liczy się każdy głos!

Co pięć lat wszyscy obywatele krajów należących do Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie wybory miały miejsce w 2014 roku. Najbliższe będą już w 2019 roku…

W maju 2018 roku Rada UE podała datę, kiedy odbędą się najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego. To termin od 23 do 26 maja 2019 roku – zgodnie z przepisami unijnymi wybory odbywają się co pięć lat w tym samym okresie roku, od czwartku rano do następującej po nim niedzieli. To oznacza, że w Polsce europosłów wybierzemy w niedzielę 26 maja – tym razem – ze względu na Brexit – będzie 52 naszych przedstawicieli, o jednego więcej niż w poprzedniej kadencji.

Dlaczego to jest ważne?

Najprostsza odpowiedź jest taka, że wybory są ważne ponieważ główną zasadą demokracji jest możliwość udziału w wyborach. 

To, co zdecydujemy, będzie wpływało na nasze życie w Unii Europejskiej i sytuację Polski przez kolejne 5 lat.

Z badań wynika, że społeczna ranga wyborów do PE nie jest duża. Pod względem znaczenia dla obywateli wybory te niezmiennie ustępują̨ pola wyborom krajowym – prezydenckim, parlamentarnym czy samorządowym (patrz tabela).

Tabela 1. Frekwencja wyborcza Polaków

Wybory do Parlamentu Europejskiego - 2004 - 20,87%

Wybory parlamentarne - 2005 - 40,56%

Wybory prezydenckie - 2005 - 49,74% (I tura) i 50,99% (II tura)

Wybory samorządowe - 2006 - 45,99% 

Wybory parlamentarne - 2007 - 53,88%

Wybory do Parlamentu Europejskiego - 2009 - 24,53%

Źródła: Państwowa Komisja Wyborcza (dane po 2002 roku).

W 2014 roku, średnia frekwencja w Europie w wyborach do europarlamentu wyniosła 43,1 % - Polska zajęła czwarte miejsce od końca z wynikiem 22,7% (za nami była Słowenia – 21%, Czechy – 19,5% i Słowacja – 13%)…

„Nie biorąc udziału w wyborach, tracimy - na własne życzenie - jedną z istotnych możliwości wpływania na to, w jakim będziemy żyli kraju. A przecież to wybierani przez nas politycy decydują o kluczowych sprawach dla tempa rozwoju Polski, m.in. wysokości wydatków publicznych, podatków, przejrzystości przepisów, zakresie swobody gospodarczej, wielkości wydatków socjalnych zniechęcających do podejmowania pracy, itp. To pokazuje, że nie wystarczy tylko zagłosować, ale należy zrobić to świadomie i mądrze. Odpowiedzialność za losy kraju wymaga wcześniejszego rzetelnego zapoznania się z programami partii i sylwetkami konkretnych kandydatów. Mądre głosowanie to walka z populizmem. Odpowiedzialność obywatelska wymaga elementarnej wiedzy o ekonomii. Pozwala ona odróżniać fałszywe recepty na szybki rozwój gospodarczy kraju od programów, niekiedy niepopularnych, które dają jednak realne szanse na trwałe przyspieszenie rozwoju” (https://for.org.pl/pl/wybory z dn. 12.07.2018)

You Vote Eu to projekt, którego celem jest informowania i upowszechnianie informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zachęcamy do obserwowania strony!